جوشکاری اصطکاکی چرخشی (FRW)

جوشکاری اصطکاکی چرخشی (FRW)Reviewed by Digiadmin on Jul 30Rating:

جوشکاری اصطکاکی چرخشی:  Rotary Friction Welding(RFW) 

 

جوشکاری اصطکاکی چرخشی قدیمی ترین فرآیند جوش اصطکاکی است که آغاز آن به سال ۱۸۹۱ بر می گردد، زمانی که مقاله ثبت اختراعی توسط جی اچ بوینگتن منتشر شد که یک فرایند برای جوشکاری میله های فلزی را نشان می داد. RFWاز دهه ۱۹۴۰ به صورت تجاری و حالت دیگر آن یعنی (Inertia Friction Welding) از اوایل دهه ۱۹۶۰ استفاده شده است. از آن زمان به بعد، این روش به طور گسترده ای برای اتصال فولادهای مختلف، سوپر آلیاژ ها، آلیاژهای آلومینیوم، تیتانیوم، مس و ترکیبات متفاوتی از مواد استفاده شده اند. این فرایند برای طیف گسترده ای از کاربردهای تولیدی ، از موارد ضروری روزانه تا اجزای پیچیده و گران قیمت هواپیما و برای رایج ترین فلزات خالص و پیشرفته ترین آلیاژها استفاده می شود.

images

 

این نوع جوش یک فرآیند جوشکاری ویژه است که در حالت جامد رخ می دهد. تمام فرآیند در دمای پایین تر از نقطه ذوب مواد اتفاق می افتد و مفاصل تولید شده از کیفیت عالی با ویژگی های مکانیکی خوبی برخوردار هستند.این تکنیک، همچنین به عنوان جوشکاری اسپین (spin welding) شناخته می شود. فرایند به این صورت است که یک قطعه با سرعت بالا چرخانده می شود و به قطعه دیگر که در محلی به صورت ثابت قرار گرفته است فشرده می شود. اصطکاك باعث گرم شدن دو قطعه تا دمایی که بتوان آنها را به هم متصل کرد می شود و در آن زمان نيروي چرخشي برداشته مي شود و دو بخش به هم فشرده می شوند تا زمانی که خنك مي شوند.گرچه استفاده از آن معمولا به قطعات استوانه ای یا دایره ای محدود می شود، جوش کاری اصطکاك چرخشی انتخاب خوبی برای اتصال مواد غیر مشابه می باشد.

 

 

images

 

مراحل انجام فرآیند جوش RFW:
فاز اولیه
هر دو قطعه دقیقا در دستگاه قرار می گیرند؛ یک قطعه توسط موتور چرخانده می شود.

فاز گرمایش
دو قطعه کار با یک نیروی مشخص تحت فشار قرار می گیرند؛ چرخش و نیروی تماس باعث اصطکاکی می شود که باعث می شود سطوح جوش گرم شود.

فاز فورج کاری
در یک لحظه معین ، چرخش قطعه توقف می کند و فشار تماس افزایش می یابد. این عمل ساختار جوش اصطکاکی را ایجاد می کند.

 

گروه صنعتی دیجی قطعه به عنوان اولین و تنها ارائه دهنده خدمات در زمینه جوشکاری اصطکاکی و با در اختیار داشتن ماشین مخصوص آماده ارائه خدمات جوشکاری اصطکاکی می باشد.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *